Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

O aquaplaningu, mowa jest wtedy, gdy dochodzi do utraty przyczepności opon na mokrej nawierzchni. Jest to bowiem niezwykle niebezpieczne zjawisko a jego skutki mogą być bardzo niebezpieczne. Występuje bowiem wtedy, gdy pojazd porusza się ze zbyt dużą prędkością a pod koła dostanie się zbyt duża ilość wody- wtedy nasze auto nie jest w stanie odpowiednio zareagować. Warto zatem wiedzieć jak można się uchronić przed tym zjawiskiem, tak aby uchronić siebie oraz innych. Sytuacja ta występuje nie tylko podczas intensywnych opadów ale wbrew pozorom również podczas jazdy po śniegu.



Jakie są przyczyny aquaplaningu?

Wielu kierowców zapomina lub są po prostu nieświadomi faktu, że głównym czynnikiem wywołującym zjawisko aquaplaningu jest po prostu zbyt brawurowa i szybka jazda. To właśnie prędkość powoduje, że opony nie są w stanie dostatecznie szybko i efektywnie odprowadzać wodę spod czoła bieżnika, co właśnie przekłada się na efekt oderwania się opony od podłoża i utratę kontroli nad autem. Oczywiście poza niedostosowaniem prędkości do panujących warunków na drodze, wpływ na pojawienie się zjawiska aquaplaningu ma również zły stan techniczny opon. Jest to niestety czynnik, który jest rzadko brany przez kierowców pod uwagę, a ma on bezpośredni wpływ na zachowanie się samochodu na mokrej drodze. Zauważ, że im mniejsza wysokość bieżnika, tym woda zdecydowanie szybciej wypełnia jego kanały przez co zdecydowanie szybciej wystąpi zjawisko aquaplaningu.

Aquaplaning i jego rodzaje

Zazwyczaj większość kierowców słyszy podstawowe stwierdzenie tj. aquaplaningu i prawidłowo kojarzy go z utratą kontroli nad samochodem i wpadnięciem w poślizg. Niewielu kierowców wie natomiast, że możemy wyróżnić więcej niż tylko jeden rodzaj aquaplaningu. Aquaplaning dzieli się na aquaplaning wzdłużny oraz aquaplaning poprzeczny. Aquaplaning wzdłużny to sytuacja kiedy pojazd porusza się na wprost i jego koła pod wpływem zalegającej wody utracą styczność z podłożem. Zazwyczaj dotyczy to pojedynczej strony auta (lewej lub prawej) i delikatna kontra kierownicą wystarczy aby auto nadal poruszało się w obranym przez nas kierunku. O aquaplaningu wzdłużnym mówimy również w sytuacji, kiedy pojedyncze koło traci pod wpływem wody kontakt z podłożem. Jest to najbezpieczniejsza sytuacja, ponieważ wtedy trzy pozostałe koła zapewniają nam odpowiednią przyczepność i pozwalają bezpiecznie wyjść z nerwowej sytuacji. Najniebezpieczniejsza sytuacja to moment kiedy Twoje auto poddaje się aquaplaningowi poprzecznemu. Masz z nim do czynienia w czasie pokonywania zakrętów lub nagłej zmiany pasa, w momencie kiedy Twoje auto porusza się na skręconych kołach. Wtedy to właśnie aquaplaningu powoduje najwięcej problemów kierowcom oraz może skutkować nawet obróceniem się samochodu w czasie jazdy.

Jak zapobiec aquaplaningowi?

Przede wszystkim najważniejsze jest, aby zachować odpowiednią prędkość jazdy oraz jej nie przekraczać. Nie trzeba chyba wspominać, że wysoce istotne jest sprawdzanie stanu technicznego auta oraz ogumienia wraz z bieżnikiem opon, tak aby opony, na których się poruszamy były w dobrym stanie i mogły szybko odprowadzać wodę spod czoła bieżnika. Wysoce istotne jest również sprawdzanie ciśnienia ogumienia oraz zwracanie uwagi na masę pojazdu gdyż cięższy samochód wywoła większy nacisk na drogę, przez co jest mniej podatny na zjawisko aquaplaningu. Wszystko to powiązane jest z intensywnymi opadami deszczu lub śniegu, dlatego też powinniśmy zachować czujność i dostosować jazdę do występujących warunków atmosferycznych. Podsumowując, pamiętajmy o częstym kontrolowaniu stanu zarówno opon wielosezonowych jak również opon letnich czy zimowych tak aby móc czuć się bezpiecznie na drodze oraz nie stwarzać potencjalnego zagrożenia innym kierowcom.

Co warto zapamiętać?

W deszczową aurę doskonale sprawdzą się opony wielosezonowe oraz letnie, które znacznie lepiej odprowadzają wodę, dlatego też z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w opony wyposażone w specjalną rzeźbę bieżnika o kierunkowej strukturze w kształcie litery V, które będą po prostu sprawniej odprowadzać wodę a co się z tym wiąże, wystąpią mniejsze szanse na niebezpieczne zjawisko aquaplaningu. Niektórzy producenci oferują opony, które doskonale sprawdzą się w deszczowych warunkach – takim przykładem są opony marki Uniroyal, które wyjątkowo dobrze odprowadzają wodę. Ich znakiem rozpoznawczym jest przeznaczenie sprawdzające się idealnie na mokrej nawierzchni. Dzięki nowoczesnej technologii inspirowanej skórą rekina zapewniają doskonałą przyczepność a dzięki specjalnym rowkom, które skutecznie odprowadzają wodę, z pewnością są w stanie zapewnić bezpieczeństwo na drodze i pewne prowadzenie pojazdu.

Aquaplaning – czego nie robić?

Jeżeli jednak dojdzie już do zjawiska aquaplaningu, kierowca powinien zachować względny spokój, oraz nie ruszać zbyt gwałtownie kierownicą. Zbyt agresywne hamowanie również nie będzie naszym sojusznikiem w tej niebezpiecznej sytuacji ponieważ i tak nie jesteśmy w stanie odzyskać całkowitej przyczepności a możemy tylko pogorszyć sytuację. Zalecana jest zatem postawa, która pozwala na przyhamowanie samochodu w sposób delikatny w celu odzyskania nad nim kontroli tj. delikatne korygowanie toru jazdy kierownicą, położenie pedału gazu w stałej pozycji, a w przypadku gdy widzimy, że nie jesteśmy w stanie już nic zrobić to dopiero wtedy maksymalne wciśnięcie hamulca w podłogę w celu jak najszybszego wyhamowania pojazdu. Oczywiście, opcja próby wyprowadzenia samochodu z poślizgu dotyczy kierowców doświadczonych, posiadających odpowiednie umiejętności. Dla mniej doświadczonych zalecamy po prostu wciśnięcie hamulca maksymalnie mocno i zdanie swojego losu na barki technologii danego auta.

Wpływ opon na zjawisko aquaplaningu

Właściwe opony to jeden z kluczowych elementów zmniejszających ryzyko wystąpienia aquaplaningu. To właśnie ich bieżnik musi radzić sobie z odpowiednim i szybkim wyrzucaniem wody spod czoła opony, co właśnie zmniejsza ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Tak jak wspominaliśmy wyżej zauważ, że im wyższy bieżnik opon, tym ryzyko wystąpienia aquaplaningu jest mniejsze. Przekłada się to również na możliwość zdecydowanie szybszego poruszania się samochodem w warunkach deszczowych, ponieważ pamiętaj, że dwukrotny wzrost prędkości auta powoduje dwukrotny wzrost ilości wody usuwanej spod kół. Odpowiednia wysokość bieżnika opon zmniejsza skalę tego zjawiska, ponieważ zgodnie z badaniami opony nowe są w stanie usunąć do ponad dwóch razy więcej wody spod czoła bieżnika niż opony których okres eksploatacyjny dobiega końca.

Podsumowując, aby ustrzec się przed tym niezwykle niebezpiecznym zdarzeniem jakim jest aquaplaning, sprawdzaj cyklicznie stan opon niezależnie od pogody – prócz podstawowej wymiany opon na całoroczne, lub letnie i zimowe zwracaj uwagę również na stan techniczny pojazdu, który jest niezwykle ważny. Przede wszystkim dostosuj również styl jazdy do panujących warunków tak aby nie ryzykować wystąpieniem aquaplaningu. Pamiętaj, że wizyty u wulkanizatora mogą zapobiec sytuacji, w której mamy nieprawidłowe ciśnienie lub też nierównomiernie zużyte opony – tak, to również ma wpływ na ryzyko wystąpienia aqualaningu. Dodatkowo, zwracajmy uwagę na stan nawierzchni uwzględniając warunki atmosferyczne i koleiny na drodze. Często z pozoru dobrej jakości nawierzchnia może pod wpływem deszczu okazać się zdradliwa i śliska.