Szukaj
0 Szukaj
Szukaj
Analitycy firmy Picodi.com przeanalizowali ceny benzyny w 1 połowie 2021 roku w porównaniu do ubiegłego roku. Dodatkowo zostało zweryfikowane, która nacja w Europie jest w stanie kupić najwięcej paliwa za swoją średnią pensję. Ciekawi? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Cała Europa na początku 2021 roku starała się odmrozić swoją gospodarkę z covidowego lockdownu i powrócić na właściwe tory rozwoju swojej gospodarki. Niestety odmrażanie gospodarki było połączone z równoczesnym, stopniowym wzrostem cen paliw na stacjach. W Europie największe wzrosty cen paliwa zostały odnotowane w takich krajach jak:
Węgry (+20,2%)
Turcja (19,4%)
Luksemburg (+16,9%).
Jak na tle innych europejskich krajów przedstawia się Polska? Od czasu rozpoczęcia procesu odmrażania gospodarki ceny benzyny w Polsce wzrosły o ponad 13%. Daje to nam 8 miejsce wśród wszystkich europejskich państw. Z podobnym wzrostem cen benzyny musieli zmierzyć się mieszkańcy Litwy oraz Macedonii Północnej. W krajach sąsiadujących z Polską. Zmiana cen wyglądała następująco: Białoruś (+4,9), Litwa (+13,2%), Ukraina (+13,7%), Słowacja (+10%), <b<>Czechy (+5,2%), Niemcy (+10,6%). Co może zaskakiwać w 2 krajach odnotowano spadek cen benzyny – w Malcie zanotowano spadek o 4,8%, a w w Albanii 5,4%.

Zestawienie wzrostu cen paliw w krajach Unii Europejskiej 2021
Źródło: www.motofakty.pl

Obecnie w Europie najtaniej tankująca nacją są Rosjanie. Obecnie za 1 litr benzyny płacą, w przeliczeniu na europejską walutę, 54 eurocentów. Najdrożej za paliwo płaci się obecnie w Holandii - 1,72 Euro za 1 litr paliwa. W Polsce płaci się średnio 1,11 Euro za 1 litr paliwa. Plasuje nas to na 10 miejscu pośród 42 analizowanych państw.

W rankingu państw, w których obywatele mogą kupić największą ilość paliwa za średnią pensję ponownie wygrała Szwajcaria. Przeciętny Szwajcar może kupić 3582 litrów paliwa za swoją „skromną” pensję 4898 Euro i ze średnią ceną za litr 1,37 Euro. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Luksemburg i Dania. Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Polacy za swoje średnie wynagrodzenie podane oficjalnie przez GUS mogą kupić 808 litrów benzyny. Taka ilość klasyfikuje nas na 25 miejscu w Europie. Niestety dane pokazują, że nasza siła nabywcza spadła, ponieważ rok temu mogliśmy zakupić o 24 litry benzyny więcej.

Ile litrów benzyny można kupić za średnią krajową w Europie Szwajcaria
Źródło: www.motofakty.pl

Ile litrów benzyny można kupić za średnią krajową w Europie Dania
Źródło: www.motofakty.pl

Ile litrów benzyny można kupić za średnią krajową w Europie Czechy
Źródło: www.motofakty.pl

Ile litrów benzyny można kupić za średnią krajową w Europie Polska
Źródło: www.motofakty.pl

Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Polacy stanowczo zmniejszą różnicę jaka dzieli nas od czołówki europejskiej, w efekcie czego będzie nam się żyło lepiej.


Źródło: https://www.motofakty.pl/artykul/ceny-paliw-w-ktorym-panstwie-kupimy-najwiecej-benzyny-za-srednie-wynagrodzenie.html
https://www.picodi.com/pl/mozna-taniej/indeks-benzyny-2021