Szukaj
0 Szukaj
Szukaj
Ogromne zmiany w przepisach o ruchu drogowym nadchodzą wielkimi krokami, bo już pod koniec 2021 roku wejdą w życie. Co prawda, część została uregulowana 1 czerwca 2021, ale najważniejsze zmiany przed Nami.

Najważniejszymi zmianami nowych przepisów ruchu drogowego od 1 czerwca 2021 są m.in. ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w nocy na terenie zabudowanym. Dotychczas między godziną 23:00 a 5:00 wg. kodeksu drogowego można było jeździć z prędkością 60km/h. Teraz przez całą dobę obowiązuje prędkość 50km/h.

Bardzo ważną zmianą jest bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściu. Od 1 czerwca 2021 kierowca jest zobowiązany obserwować okolice pasów i zredukować prędkość tak, aby nie zagrozić żadnemu pieszemu, który stoi, wchodzi lub dopiero zamierza wejść na pasy i ustąpić mu pierwszeństwa.

Kolejna nową zmianą przepisów ruchu drogowego jest koniec z jazdą na zderzaku. Trzeba zachować odległość od poprzedzającego nas samochodu wynoszącą połowę prędkości, z którą jedziemy, czyli np. jedziemy z prędkością 100km/h, to musimy zachować 50m odległości. Wielu kierowców zastanawiało się jak policja będzie sprawdzać, czy zachowujemy odpowiednią odległość. Policja zostanie wyposażona w specjalne ręczne mierniki z funkcją mierzenia odległości. Oczywiście, będzie też określać taką odległość na ”oko”.

Nowe przepisy ruchu drogowego dotkną także pieszych na przejściu. Nie będą oni mogli korzystać z telefonów podczas przejścia po pasach, ani też z żadnych innych urządzeń, które mogą zaburzyć ich pole widzenia lub koncentrację.

Natomiast 1 grudnia 2021 roku, czeka nas istna rewolucja i zaostrzenie kar w kodeksie ruchu drogowego.
Maksymalna kwota mandatu zostanie podwyższona do 6tyś złotych, natomiast punkty karne nie będą się kasować jak dotychczas po roku, ale po dwóch latach. Ubezpieczyciel dostanie dostęp do przewinień kierowców i na tej podstawie będzie mógł nam wyliczyć składkę OC droższą, lub niższą, jeśli kierowca jeździł bezpiecznie lub nie.

Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym wprowadza wysokie mandaty za np. przekroczenie prędkości o 30km/h – niezależnie czy jest to teren zabudowany czy nie - mandat będzie oscylować w wysokości 1,5tyś złotych. Wysokie kary nie ominą też osoby złapane za jazdę na podwójnym gazie. Kierowców czeka kara grzywny nie mniejsza niż 2,5tyś złotych, lub kara aresztu. Pijani kierowcy, którzy spowodują śmiertelny wypadek, będą musieli wypłacać rentę dla najbliższych ofiary.

Maksymalna grzywna, którą będzie można nałożyć za wykroczenia drogowe wzrasta z 5tyś do 30tyś złotych. Za jedno wykroczenie będzie można dostać maksymalnie 15 punktów karnych (teraz jest 10). Uszkodzenie innego samochodu, czy też omijanie szlabanów na przejazdach kolejowych, lub wjazd na przejazd po opuszczeniu szlabanu, będzie mogło być karane mandatem 1,5tyś.
Okres ważności punktów karnych będzie liczony od chwili zapłaty za mandat, a nie jak teraz od jego wystawienia.

Jedni uważają, że zmiany w przepisach o ruchu drogowym 2021 są zbyt surowe i wręcz drakońskie, a drudzy, że to potrzebne zmiany, bo łamiących przepisy w ruchu drogowym nie brakuje.
Jedno jest pewne. Jeśli zmiany ochronią chociaż jedno życie - czy to kierowcy, czy pieszego - to będą to zmiany lepsze.