Szukaj
0 Szukaj
Szukaj
Tym razem przyjrzyjmy się testowi jednemu z najczęściej kupowanych rozmiarów opon 195/65R15. Pasuje on do większości samochodów niższej klasy średniej np. Opel Astra czy VW Golf.

Wszystkie testowane modele zachowywały się prawidłowo i są godne polecania w swojej klasie. Należy pamiętać, że opony powinno się wybrać do indywidualnego stylu jazdy, warunków panujących w danym regionie - czy chcemy jeździć tylko po mieście czy też na wycieczki na górskie trasy.
Wszystkie trzy modele, które znalazły się na podium różnią się tak naprawdę niuansami, i poszczególnymi cechami, ale wszystkie otrzymały od ADAC ocenę dobrą i rekomendację polecanych opon na zimę.

Pierwsze miejsce na podium zajął model Dunlop Winter Response 2, chwalony za swoją wszechstronność, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich wyników, w każdej testowanej kategorii. Dobry na wszystkich nawierzchniach, szczególnie na ośnieżonej, z niskimi oporami toczenia oraz niezłą odpornością na slushplaning.

Na drugim miejscu Goodyear Ultragrip 9+. Również zgarnął bardzo dobre oceny, w każdej kategorii, szczególnie na mokrej nawierzchni. Co ciekawe dostał jedną z najwyższych ocen w zachowaniu się na oblodzonej nawierzchni. Mocno zrównoważona opona, zachowująca się dobrze, w każdych warunkach drogowych.

Trzecie miejsce na podium zajął Michelin Alpin 6 z najwyższymi ocenami na suchej nawierzchni oraz z jedną z najwyższych ocen na oblodzonej drodze. Chwalony również za niskie zużycie opony i najwyższy przebieg z testowanych modeli, bo wynosi aż 34tyś.

Zaraz poza podium znalazł się Vredestein Wintrac, opona z oceną dobrą i z opinią zrównoważonej. Z najwyższą oceną, jeśli chodzi o zużycie paliwa, z dobrymi notami na każdej na nawierzchni, w tym też na oblodzonej.

Tuż za czterema faworytami uplasowały się modele takie jak: BFGoodrich G-Force Winter 2 z dobrymi ocenami na suchej i ośnieżonej nawierzchni oraz z bardzo dobrymi wynikami za zużycie opony i niskich oporów toczenia. Continental WinterContact TS860 chwalony za dobre zachowanie się na mokrej nawierzchni i na śniegu.

Następnie mamy Bridgestone Blizzak LM005. Dobry na suchej i mokrej nawierzchni, ale z gorszymi wynikami oporów toczenia, co za tym idzie większym spalaniem paliwa. Falken Eurowinter HS01, który otrzymał dobre oceny na suchej i zaśnieżonej nawierzchni, ale gorsze na mokrej. Nokian WR Snowproof otrzymał wysokie oceny na suchej, ośnieżonej i oblodzonej powierzchni. Niestety trochę gorzej radził sobie na mokrej. Natomiast przedstawiciel opon budżetowych Barum Polaris 5, otrzymał dobre oceny na śniegu i oblodzonej drodze, a także za niskie zużycie paliwa. Niestety zachowywał się znacznie gorzej na mokrej i suchej nawierzchni.

Każda opona przedstawiona w teście ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od tego czego będziemy oczekiwać od opony i gdzie oraz jak będziemy jej używać. Czy to na górskich drogach, gdzie najlepiej odnajdzie się Dunlop Winter Response 2 lub Goodyear Ultragrip 9+, czy tylko głównie na odśnieżonych drogach w mieście, gdzie całkiem nieźle poradzi sobie np. Falken Eurowinter HS01 i Barum Polaris 5. A może poszukujemy opon do jazdy zrównoważonej, gdzie modele takie jak Nokian WR Snowproof, Continental WinterContact TS860 oraz Michelin Alpin 6 będą radzić sobie bardzo dobrze.


Opony zimowe w rozmiarze 195/65R15 znajdziecie również w naszym sklepie pod linkiem poniżej:
Wszystkie dostępne opony zimowe w rozmiarze 195/65R15 w sklepie internetowym Opomarket.plŹródło:
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/195-65-r15/