Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Zmiana ustawień świateł w samochodzie od października

 Za oknami robi się coraz ciemniej, a to znaczy, że musimy bardziej uważać by nie oślepiać innych kierowców źle ustawionymi światłami. Od 31 października kierowcy będą musieli ustawiać światła w samochodzie w zależności od sytuacji. Jeżeli policjant podczas kontroli zauważy, że światła mijania nie są odpowiednio ustawione, kierowcy grozi 500 zł mandatu, a w skrajnych przypadkach policja może nawet zabrać dowód rejestracyjny. Można powiedzieć, że przecież kontrole za źle ustawione światła zdarzają się bardzo rzadko, ale lepiej zapobiec takiej sytuacji niż potem odjechać z mandatem za coś, co możemy ustawić w kilka sekund, a samo ustawienie jest banalne proste.
 Każdy z nas choć raz spotkał się z sytuacją oślepienia przez światła innego kierowcy na drodze. Nieprawdą jest mówienie, że wyższe samochody (np. SUV-y czy samochody dostawcze) nas oślepiają, bo mają wyższe zawieszenie. To wyłącznie błąd kierowcy, że nie ustawił odpowiednio świateł. Należy pamiętać, że przecież chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych.
 Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie oślepiony kierowca nie widzi co się dzieje przed nim i nagle na drodze pojawia się przeszkoda w postaci pieszego lub zwierzęcia. Kierowca ma o wiele mniej czasu na reakcję, lub nawet w ogóle nie zdąży zareagować. A to może doprowadzić do tragedii.

Jak ustawić światła w samochodzie?

 Samochody posiadają czterostopniową regulację ustawień świateł, zazwyczaj w formie pokrętła, które jest umiejscowione obok włącznika świateł. W nowszych samochodach można się spotkać z rozwiązaniem przycisków lub nawet ustawienia przez ekran dotykowy. Jeśli nie wiemy jak lub gdzie regulować światła, możemy się udać na stację diagnostyczną, gdzie diagnosta na pewno nam pomoże i wytłumaczy, jak ustawiać światła. Lub zajrzeć do instrukcji pojazdu. Oczywiście ustawienia świateł powinniśmy regulować przez cały rok, w zależności od stopnia załadowania pojazdu.

Zakres ustawienia świateł to 0,1,2,3 i każde ustawienie ma swoje zastosowanie.

 Pozycja 0 jest przeznaczona do sytuacji, kiedy w aucie jest tylko kierowca lub kierowca z jednym pasażerem bez bagaży. Jeśli jedziemy z większą ilością pasażerów np. z pięcioma, należy ustawić światła na pozycję 1. Należy pamiętać, że im więcej ludzi czy też towaru wieziemy tym inaczej zmienia i rozkłada się masa pojazdu.
Jeśli jedziemy z kompletem pasażerów plus załadowanym bagażnikiem, ustawiamy pozycję 2. I zostaje nam pozycja 3 – ustawiamy ją wtedy, gdy kierowca jedzie sam, ale ma całkowicie załadowany bagażnik.
Należy o tym pamiętać, zwłaszcza, że w świetle nadchodzących zaostrzeń w przepisach o ruchu drogowym, należy mieć się na baczności.
 Warto też wspomnieć o kampanii społecznej "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo" prowadzonej m.in. przez Instytut Transportu Drogowego. Akcja ma na celu zachęcić kierowców do bezpłatnej kontroli ustawień oświetlenia w swoim samochodzie na wybranych stacjach kontroli pojazdów. Więcej szczegółów na stronie Instytutu Transportu Drogowego.