Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Nowy oficjalny taryfikator mandatów na 2022 rok


Nowy rok nie zapowiada się dobrze dla łamiących przepisy kierowców. Dla drogowych „recydywistów” rząd przyszykował bat w postaci podwojonej kwoty za mandaty. Od stycznia stawki mandatów mają wręcz iście europejski poziom. Kary za wykroczenia wzrosły o nawet kilkaset procent i idą w tysiące złotych – szczególnie dla kierowców łamiących przepisy drogowe kilkukrotnie i z premedytacją. Punkty karne zostają z nami na dwa lata i co ważne, data zaczyna się liczyć od daty zapłacenia mandatu, a nie jego otrzymania. Wzrastają również mandaty za naruszenia w stosunku do pieszych. I tak, np. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach możemy otrzymać 1500 zł mandatu i 15 punktów karnych.

Zmienia się kwota za przekroczenie prędkości. O ile do 30km/h mandat będzie wynosił do 400zł, tak od 31-40km/h to już 800zł, 41-50km/h – 1000zł, 51-60km/h - 1500zł, 61-70km/h to 2000zł a od 71 km/h to już nawet 2500zł (warto wspomnieć, że stawki ulegają podwojeniu jeśli popełnimy kolejne ,niekoniecznie to samo, wykroczenie – tzw. ”recydywa”). Zawracanie w miejscach w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu w ruchu – do 400zł. Za niezachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na tym samym pasie ruchu to wydatek rzędu od 300 do 500 zł. Przewożenie większej ilości osób niż miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym będzie obarczony wydatkiem 300zł za osobę – lecz nie więcej niż 3 tysiące złotych.

Za objeżdżanie opuszczonych zapór kolejowych oraz wjeżdżania na przejazd, gdy zapory nie zostały jeszcze podniesione lub opuszczenie rozpoczęło się czeka nas kara 2000zł. Również do 2000zł mandatu zapłacimy, gdy wjedziemy na przejazd, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, a także za wjechanie na przejazd kolejowy podczas gdy sygnalizator nadaje sygnały czerwone, czerwone migające lub na przemienne.

Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych mandat będzie wynosił 1500zł i taki sam mandat będzie wystawiony za omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych. Mandat za złamanie zakazu wyprzedzania – 1000zł. Jedną z największych zmian jest też wzrost kary grzywny za niewskazanie komu pojazd został powierzony do kierowania lub używania w oznaczonym czasie w postępowaniu w sprawach o przestępstwo – kara nie niższa niż 4000zł. Regulacja prawna podwyższa także maksymalną karę do 30 tysięcy złotych za spowodowanie umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym, a także usprawnia uzyskanie renty, która będzie wypłacana najbliższym ofiary przez sprawcę wypadku.

Zmienia się także maksymalna wysokość grzywny jaką może nałożyć sąd, z 5 tysięcy do nawet 30 tysięcy złotych.
Do zapoznania się ze wszystkimi zmianami zapraszamy do Dziennika Ustaw Tutaj
Źródło Gazeta Prawna
Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2022 roku.