Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Koncepcyjna opona Nokian Tyre Green Step

Opona Nokian Tyre Green Step logo
2 lutego 2022 roku fiński producent opon premium Nokian Tyre przedstawił swoja najnowszą koncepcję opony Green Step, opony która składa się z 93% z materiałów pochodzących z recyklingu lub zdatnych do ponownego odnowienia. Nokian udowodnił, że wciąż dąży do zrównoważenia swojej produkcji opartej na ochronie środowiska, ale na finalny efekt przyjdzie nam jeszcze zaczekać – wciąż to tylko koncepcja w ciągłej fazie rozwoju i badań.

Nokian Tyre za jeden z głównych celów firmy postawił sobie osiągnięcie 50-procentowej produkcji z wykorzystaniem surowców ze źródeł odnawialnych lub z recyklingu. Stworzenie koncepcyjnej opony jest ważnym kamieniem milowym który pozwoli na dopracowanie technologii produkcyjnej. Do produkcji opony Nokian Green Step użyto oleju rzepakowego, a naturalny popiół z łusek ryżowych pełni rolę wypełniacza bieżnika oraz ściany bocznej. Sadza użyta w mieszance gumy pochodzi z wyeksploatowanych opon. Podobnie jak stal w pasach i w drutach. Całkowicie zastąpiono kauczuk syntetyczny naturalnym, co jak przyznaje Jouko Ilomäki, menedżer ds. rozwoju w Nokian Tyres, było jednym z najtrudniejszych przeszkód podczas projektowania Green Step.

Ekologiczna opona Nokian Tyre swoje zalety nie kończy tylko na „ekologiczności”. Green Step to opona zimowa którą można poruszać się na śniegu i lodzie. Nie są znane jej pełne osiągi takie jak bezpieczeństwo, poziom przyczepności czy droga hamowania, bo to wciąż tylko koncepcja opony. Fiński producent podkreśla, że technologię opracowane podczas projektowania Green Step na pewno zostaną zastosowane w produkcji przyszłych modeli opon.

Warto wspomnieć, że Nokian Tyre jako pierwszy producent opon na świecie, zaprzestał używania olejów wysokoaromatycznych już w 2005 roku. Jako pierwszy producent ogumienia zatwierdził cele dotyczące redukcji emisji CO2, a w konsekwencji tego od 2013 roku obniżył opór toczenia opon Nokian średnio o 8,5%. Nokian Tyre krok po kroku realizuje swój cel, który zakłada do 2030 użycie w produkcji 50% surowców pochodzących z odnawialnych źródeł lub z recyklingu.
Opona Nokian Tyre Green Step bieżnik