Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Co grozi za użytkowanie niewłaściwych opon?



Za użytkowanie niewłaściwych lub uszkodzonych opon w Polsce grozi mandat lub nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję. Poniżej przedstawimy Państwu przewinienia związane ze stanem naszego ogumienia na samochodzie za jakie możemy zostać dotkliwie ukarani. Nie wspominając też o tym, że w niektórych przypadkach uszkodzone opony zagrażają i nam i innym uczestnikom drogi.

Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest głębokość bieżnika. Przepisy określają jasno – minimalna głębokość bieżnika to 1,6mm. Jazda na zbyt niskim i zużytym bieżniku to nie tylko brak wyobraźni, ale i stwarzanie niebezpieczeństwa dla siebie i innych osób na drodze. Zbyt niski bieżnik drastycznie wydłuża drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Opona nie radzi sobie z odprowadzaniem wody spod czoła co może zakończyć się poślizgiem. Za jazdę na łysych oponach lub takich z bieżnikiem poniżej 1,6mm grozi mandat w wysokości 500zł, a także policja może zatrzymać dowód rejestracyjny do czasu wymiany opon na nowe.

Pamiętajmy również, że musimy posiadać takie same opony - o takich samych rozmiarach, parametrach i indeksach prędkości/nośności na jednej osi. Jazda na różnych opony na jednej osi z różnym bieżnikiem zagrażają naszemu bezpieczeństwu, a przede wszystkim jest zabroniona przepisami. Dopuszczalna jest jednak jazda na tzw. dojazdówce (lub koło zapasowe) do najbliższego serwisu opon gdy przebijemy lub uszkodzimy oponę.

Ważną rzeczą są odpowiednie opony dopasowane do naszego samochodu. Użytkowanie samochodu z oponami, które wystają poza obrys samochodu jest niezgodne z przepisami. Rozwiązaniem z tej sytuacji jest poszerzenie nadkoli. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystkie rozmiary opon będą pasować do danego samochodu. Zbyt wysoki lub niski profil, czy zbyt duża szerokość może doprowadzić do usterek nadwozia i zawieszenia.

Po drogach publicznych w Polsce nie wolno się przemieszczać na oponach z kolcami oraz na tzw. „ slickach” czyli opon typowo sportowych bez bieżnika przeznaczonych do jazdy po torze. Jeżdżąc na oponach, które posiadają widoczne uszkodzenia takie jak wybrzuszenia, mocne, głębokie przecięcia oraz pęknięcia również są podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i klasyfikują się do mandatu. Stare i zużyte opony tracą swoje właściwości przyczepne i nie są już tak mocno elastyczne jak po zakupie i mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Eksperci oraz serwisy zalecają by opony nie miały więcej niż 10 lat.

Pamiętajmy o tym, że policja nawet podczas zwykłej rutynowej kontroli może skontrolować stan naszych opon. Według najnowszego taryfikatora za niewłaściwy stan ogumienia maksymalny mandat to 3 tysiące złotych. Może też zatrzymać dowód rejestracyjny do czasu wymiany opon.

Źródło: Auto Świat