Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Yokohama ogłosiła, że opracowała nową technologię – czujniki, które monitorują stan oponOpony Yohohama czujnik
Źródło: Yohohama Rubber


Innowacyjne rozwiązanie, które opracowała firma Yohohama Rubber może okazać się przełomem i wyznacznikiem nowych trendów w branży. Czujniki sprawdzające poziom zużycia się opon były poddawane praktycznym testom na przełomie października i listopada 2021 roku. I nadszedł ten moment – Yokohama oficjalnie ogłosiła opracowanie najnowszej technologii. Koncern nie podał konkretnej daty wprowadzenia na rynek opon z czujnikami, ale można spodziewać się, że nastąpi to maksymalnie na przestrzeni 5 lat.

Inteligentne opony sprawdzające same swój poziom zużycia? Jeszcze 10 lat temu mogłoby to brzmieć jak science fiction. Producenci samochodów wyposażają swoje auta w coraz to większą ilość czujników bezpieczeństwa, więc dlaczego nie wyposażyć opony? Opony to w końcu jeden z najważniejszych elementów samochodu – odpowiadają za drogę hamowania, przyczepność do nawierzchni, a więc za poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Więc co tak naprawdę kryję się w czujnikach Yokohamy? Przede wszystkim wygoda i komfort. Czujniki zamontowane w oponach Yokohama na bieżąco monitorują stan zużycia opon, a gdy przyjdzie czas na przekładkę lub wymianę, poinformują właściciela samochodu. I z punktu widzenia „zwykłego” kierowcy są to dwie najważniejsze cechy. Ale za technologią Yokohamy idzie również rozwiązanie usprawniające poziom bezpieczeństwa, oszczędności i dbałość o środowisko.

Technologia Yokohamy teraz pozwala na kontrolowanie ciśnienia w oponach, temperatury i lokalizacji pojazdu. Czyli to co znaliśmy z technologicznych rozwiązań w samochodach. Niemniej jednak jest to wyjątkowe ułatwienie dla serwisów zajmującymi się zarządzaniem flotom i innym operatorom usług związanymi z motoryzacją. Wszystkie dane są zapisywane w chmurze w czasie rzeczywistym i usprawnią konserwację, efektywność paliwową i bezpieczeństwo. Na takiej samej zasadzie ma działać technologia wykrywająca stan zużycia bieżnika.

Opony Yohohama czujnik
Źródło: Yohohama Rubber


Czujniki są przymocowane do wewnętrznej powierzchni opony. Wychwytuje fale emitowane przez oponę w ruchu, która zmienia swój kształt w trakcie zużywania się bieżnika. Technologia była tworzona we współpracy z Alps Alpine Co., Ltd., który opracowywał urządzenie pokładowe oraz firmy Zenrin, dostawcy informacji mapowych. Yokohama Rubber zapowiedziała, że będzie stopniowo rozbudowywać funkcje czujników. W planach zawarto m.in. funkcję proponującą bezpieczne trasy przejazdu, trasy z ominięciem korków, czy informować o konieczności założenia łańcuchów. Na finalny efekt przyjdzie kierowcom jeszcze poczekać, ale przyszłość opon maluje się pod znakiem wielkich odkryć technologicznych.

Opony Yohohama czujnik
Źródło: Yohohama Rubber
Opony Yohohama na Opomarket.pl


Źródło:
Motofocus.pl
Yohohama.eu
Oiot.pl