Goodyear wraca w kosmos!
W opony Goodyear były wyposażone pojazdy wykorzystywane w misjach Apollo. To one pozwoliły kosmonautom na jazdę w nieco odmiennych warunkach niż ziemskie – w księżycowych! Goodyear powrócił do współpracy z NASA i razem stworzą nowe opony, pozwalające przemierzać powierzchnie ciał niebieskich – Księżyc, a może w przyszłości Marsa.
To opony
Goodyear przewiozły Neil’a Armstrong’a w misji Apollo 11 – pierwszej, która wylądowała na księżycu. Od tego momentu minęło już 53 lata, a dziś firma podjęła współpracę z Lockheed Martin. Nie będą to opony jakie znamy z naszych ziemskich dróg. Technologia opon księżycowych Godyear oparta jest na sprężynach i wytrzymałym drucie fortepianowym wzmocnionym od strony trakcyjnej powłoką tytanu. Dzięki temu rozwiązaniu opony będą w stanie utrzymać ciężar pojazdu w ekstremalnych warunkach, bez obawy o ich uszkodzenie. Technologia nosi nazwę Spring Tire.
Już wcześniej Goodyear pracował nad oponami bezpowietrznymi używanymi również przez kierowców samochodów pasażerskich. Doświadczenie zdobyte przy ich produkcji pozwoli na stworzenie opon odpowiadającym kosmicznym warunkom. Różnica pomiędzy oponami produkowanymi dla misji Apollo, a tymi obecnie jest znacząca. Pierwsze
opony w kosmosie miały za zadanie wytrzymać zaledwie parodniową misję, a teraz muszą kilka lat. I temperatura, która będzie ekstremalnie zmienna – od 120 stopni na plusie do 155 stopni na minusie.
Jak zapowiedział Chris Helsel, wiceprezes Goodyear ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii, „wszystko, czego nauczymy się tworząc opony dla tego niezwykle trudnego środowiska pracy na Księżycu, pomoże nam stworzyć lepsze opony bez powietrza na Ziemi.” Pracę nadzoruje firma Lockheed Martin, która współpracuje z NASA już ponad 50 lat. Współpracowali razem m.in. nad załogowymi oraz bezzałogowymi statkami kosmicznymi. Najnowszym projektem jest statek Orion, który będzie wykorzystany do misji Artemis. Współpracując z NASA, firma Lockheed Martin zajmie się również rozwojem komercyjnych programów biznesowych razem z innymi globalnymi agencjami kosmicznymi.
Z kolei kanadyjska firma MDA, ogłosiła, że jej technologia robotycznych ramion będzie wykorzystana w pojazdach księżycowych jako wsparcie w pracy dla astronautów. Dzięki temu funkcjonalność łazików ulegnie zwiększeniu podczas misji całkowicie autonomicznych. Każdy z członków zespołu powołanego do pomocy przy kolejnym podboju księżyca wniesie unikatową wiedzę i podejście, aby sprostać zadaniom i procesom związanym z misją kosmiczną. Miejmy nadzieję, że już niedługo zobaczymy owoce tej pracy, ponieważ misja planowana jest na 2025 rok.
Źródło
AutokultAutoexpert