Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Szukaj
0 Szukaj
Szukaj
Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon, a najlepszym jego zwiastunem, jak co roku, są kolejne testy opon w popularnych rozmiarach przeprowadzane przez znane wszystkim i cenione magazyny motoryzacyjne. Mało kto robi je tak rzetelnie jak ADAC, a w tym przypadku mamy do czynienia z testem wyjątkowym – Nie tylko dlatego, że ponownie testerzy zdecydowali się sprawdzić opony letnie 205/55R16 - zdecydowanie najpopularniejszym rozmiarze opon - ale również dlatego, że ze względu na zbliżającą się 50-tą różnicę tego zestawienia ADAC postanowił przetestować aż 50 różnych modeli!

Przez spore zróżnicowanie producentów w tegorocznym teście nie będziemy jednak skupiać się na wszystkich testowanych modelach, weźmiemy raczej na warsztat zdecydowanych faworytów zestawienia oraz ewentualne niespodzianki. Rozmiar 205/55 R16 jest najczęściej kupowanym rozmiarem opon, więc myślę, że zdecydowana większość czytelników skorzysta na tym teście. Osobiście chętnie zobaczylibyśmy zestawienie opon letnich 205/60R16, które od kilku sezonoów stale zyskują udział w rynku ogumienia. Znajdziesz je pod linkiem: https://opomarket.pl/k42,205-60r16.html . Bez dalszego przedłużania przejdźmy jednak do zestawienia.

Kryteria testowania opon letnich w rozmiarze 205/55 R16 – ADAC 2023


50 różnych opon zostało przebadanych w oparciu o konkretne kryteria, a w ich skład wchodzą takie wskaźniki jak: zużycie, wartość (cena/1000km), hamowanie na mokrej nawierzchni, aquaplaning, hamowanie na suchej nawierzchni, wpływ na środowisko oraz zużycie paliwa. Aby jednak zobrazować lepiej wyniki, ADAC korzysta z autorskiego systemu, którego skala prezentuje się następująco:
System oceniana:
0.6 do 1.5 – bardzo dobry
1.6 do 2.5 – dobry
2.6 do 3.5 – zadowalający
3.6 do 4.5 – wystarczający
Od 4.6 – niewystarczający
Samochód, który wykorzystano do przeprowadzania testu to Volkswagen Golf 8. Na wagę oceny ogólnej poszczególnych modeli składa się w 70% kryterium bezpieczeństwa jazdy, a w 30% bilans środowiskowy.

Najlepsze opony 205/55R16 na sezon letni 205/55 R16 – wyniki

W tegorocznym zestawieniu przodowały zdecydowanie dwa bieżniki, a mianowicie Goodyear EfficientGrip Performance 2 oraz Continental PremiumContact 6, które uzyskały ogólną notę 2.0 po podsumowaniu testu. Zaraz za nimi znajdziemy znane już z poprzednich testów modele Michelin Primacy 4+ z oceną 2.1 oraz Bridgestone Turanza T005 czy Nokian Wetproof, które zdołały uzyskać wartość 2.3 oceny ogólnej. Dokładnie taką samą ocenę uzyskał inny model Continentala, czyli Continental UltraContact, jednak zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, iż to samo udało się marce Falken i ich modelowi ZIEX ZE310 EcoRun, który popisał się przede wszystkim wysokimi parametrami bezpieczeństwa jazdy. Dokładne zestawienie najlepszych opon o rozmiarze 205/55 R16 znajdziecie poniżej:

1. Goodyear EfficientGrip Performance 2 – Ogólna nota 2.0 – Bezpieczeństwo jazdy 2.1 – Bilans środowiskowy 1.7;

2. Continental PremiumContact 6 – Ogólna nota 2.0 – Bezpieczeństwo jazdy 1.8 – Bilans środowiskowy 2.6;

3. Michelin Primacy 4+ – Ogólna nota 2.1 – Bezpieczeństwo jazdy 2.3 – Bilans środowiskowy 1.6;

4. Bridgestone Turanza 005 – Ogólna nota 2.3 – Bezpieczeństwo jazdy 2.2 – Bilans środowiskowy 2.4;

5. Nokian Wetproof Tyres – Ogólna nota 2.3 – Bezpieczeństwo jazdy 2.0 – Bilans środowiskowy 2.9;

6. Falken ZIEX ZE310 EcoRun – Ogólna nota 2.3 – Bezpieczeństwo jazdy 2.1 – Bilans środowiskowy 2.7;

7. Continental UltraContact – Ogólna nota 2.3 – Bezpieczeństwo jazdy 2.6 – Bilans środowiskowy 1.7

Warto tu zwrócić uwagę na kilka kwestii, chociażby fakt występowania dwóch bieżników marki Continental w pierwszej dziesiątce, gdzie jedna oferuje wspaniałe parametry wpływające na bezpieczeństwo kosztem wpływu na środowisku, z kolei w przypadku drugiej jest dokładnie na odwrót. Można wysnuć wnioski, że w przeciągu kilku lat wskaźniki bezpieczeństwa i ekologii będą znacznie bardziej zbliżone do siebie niż obecnie, za co oczywiście mocno trzymamy kciuki. Na pochwałę zasługuje tutaj zdecydowanie Nokian Wetproof, gdyż opierając się na danych ADAC, bieżnik ten kosztuje najmniej spośród pierwszej piątki, a jednocześnie stanowi gwarancję bezpieczeństwa na drodze, szczególnie tej z mokrą nawierzchnią.

Nasze propozycje dobrych opon 205/55 R16 na sezon letni

W górnej części rankingu ADAC znajdziemy dużo więcej ciekawych propozycji opon letnich o wyważonym stosunku ceny do jakości. Tutaj na uwagę zasługuje Hankook Ventus Prime4 z ogólną notą 2.5, który dobrze się spisał zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni zachowując przy tym rozsądną cenę, ale również Nexen N’Fera Primus z oceną 2.5, który względem opony Hankook uzyskał lepsze parametry bezpieczeństwa kosztem ekologii. Jest również polski akcent w zestawieniu, a mianowicie Dębica Presto HP2, uplasowana na 15 miejscu. Mamy tu do czynienia z tanią propozycją dobrze wyważonej opony, która w teście uzyskała genialną notę wynoszącą 2.3 w kwestii bilansu środowiskowego. Należy pamiętać, że w testach niemal zawsze będą przodować opony marki premium. Jako że w opony o rozmiarze 205/55 R16 zaopatruje się spora część kierowców, chcemy zwrócić uwagę na budżetowe propozycje bieżników w tym rozmiarze. Dobrym przykładem jest model Goodride Z107, który wyróżnia się ponadprzeciętnymi parametrami hamowania na mokrej nawierzchni, o czym najlepiej świadczy kategoria „B” na etykiecie UE, co w klasie budżetowej jest imponującym wynikiem. Opony letnie Goodride są jedną z najpopularniejszych marek opon wybieranych przez sporą część kierowców. Co ważne, opony marki Goodride cieszą się bardzo dobrymi opiniami.

Test opon letnich 205 55R16 ADAC 2023