Dlaczego warto kupić opony wielosezonowe?
Dlaczego warto zdecydować się na
opony całoroczne 17 lub w innej wielkości? Istnieje ku temu kilka konkretnych powodów, w tym przede wszystkim:
● niska cena,
● uniwersalność,
● brak konieczności wymiany,
● oszczędność miejsca z uwagi na brak potrzeby przechowywania wymienionego kompletu,
● dobre właściwości jezdne i związane z bezpieczeństwem.
Zacznijmy od kwestii finansowych, które są kluczowe dla wielu kierowców. Kupując dwusezonowe opony, znika bowiem wymóg nabywania dwóch osobnych kompletów na lato i zimę. Ponieważ każdy z nich kosztuje co najmniej kilkaset złotych, w kieszeni zostaje całkiem pokaźna suma. Poza tym ogumienie wielosezonowe (allseason) niekiedy można kupić taniej niż modele przeznaczone wyłącznie na poszczególne pory roku.
Właśnie fakt, że egzemplarze dwusezonowe nadają się do użytku całorocznego, sprawia natomiast, że są uniwersalne jak żadne inne. Dostosowane do różnych warunków pogodowych, dobrze radzą sobie zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach oraz w deszczu i intensywnym Słońcu. Zupełnie inaczej zachowuje się ogumienie jednoroczne, ponieważ traci swoje właściwości, jeżeli używa się go w warunkach, do których nie zostało przystosowane.
Kolejną kwestią, która przekonuje do korzystania z możliwości, jakie dają dostępne tanio w naszym sklepie opony całoroczne, jest oszczędność czasu, a także pieniędzy wynikająca z braku konieczności wymiany. Dzięki ogumieniu typu allseason można zapomnieć o dwóch wizytach rocznie u wulkanizatora, które pochłaniają łącznie co najmniej trzycyfrową kwotę. Decydując się na ich wybór, znika konieczność rezerwowania terminu w zakładzie zajmującym się wymianą kół. Jeżeli posiadasz dwa odrębne komplety na lato i zimę, po wymianie jeden z nich musisz gdzieś przechowywać. Znalezienie miejsca dla dużych, czterech opon może stanowić dla wielu osób problem, który da się rozwiązać, montując egzemplarze dwusezonowe. Zamówienie wysokojakościowego, odpowiednio dobranego modelu jest prawidłową decyzją również dlatego, że zapewnia on dobre właściwości jezdne i gwarantuje bezpieczeństwo poruszania się po drogach.
Opony całoroczne czy zimowe – które wybrać?
Bez obaw można podkreślić, że wielosezonowe (allseason)
opony całoroczne 16 i w innych rozmiarach wypadają w testach hamowania całkiem dobrze, lecz są pod tym względem trochę gorsze od wariantów zimowych i letnich. Faktem pozostaje jednak, że zima w Polsce jest coraz łagodniejsza, a temperatury rzadko kiedy spadają mocno poniżej zera. W związku z tym kwestia jazdy przy zmiennej i bardzo wymagającej pogodzie przestaje mieć znaczenie, a więc i korzystanie z ogumienia całorocznego pozostaje bez wpływu na ryzyko poruszania się po drogach. Ponadto należy podkreślić, że modele wielosezonowe wypadają lepiej niż najsłabsze, kupione bardzo tanio opony zimowe, więc dają większe poczucie bezpieczeństwa.
Wybierając ogumienie wielosezonowe, należy kierować się takimi czynnikami jak:
● warunki atmosferyczne charakterystyczne dla obszaru, po którym zazwyczaj się jeździ,
● przyzwyczajenia kierowcy,
● stosunek jakości do ceny,
● model i typ samochodu,
● intensywność eksploatacji auta.
Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo – nie warto oszczędzać. Należy się zastanowić, czy lepiej zainwestować w bardzo dobre ogumienie typu allseason (dwusezonowe, całoroczne), czy jednak postarać się o jak najlepsze opony przeznaczone osobno na zimę i lato. W razie potrzeby przy podejmowaniu ostatecznej decyzji zasięgnij opinii znajomego specjalisty. Porównaj w naszym sklepie parametry poszczególnych modeli i sprawdź, co mają do zaproponowania różni producenci – zarówno polscy, jak i zagraniczni.
Opony całoroczne dla jednych pozostaną wyłącznie ciekawostką, dla innych – szczególnie w regionach, w których pogoda pozostaje bez większego wpływu na warunki drogowe – będą idealnym rozwiązaniem. Oczywiście wyłączywszy tereny położone w górach czy u ich podnóżach, gdzie śnieg pada znacznie częściej, a temperatury są z reguły wyraźnie niższe niż w pozostałych częściach kraju. Jeśli chodzi o praktyczne porady, warto zaplanować ewentualny zakup przy okazji wymiany opon sezonowych.
Podsumowując, w większości miejsc w Polsce bez obaw można zakładać na koła ogumienie wielosezonowe (allseason, całoroczne, dwusezonowe). Jeżeli natomiast mieszkasz w górach lub w ich pobliżu, poruszasz się z dużymi prędkościami, często jeździsz po zaśnieżonych czy oblodzonych drogach albo zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie eksploatacji samochodu, mimo wszystko
opony zimowe wydają się lepszym rozwiązaniem – pod warunkiem, że zamówisz wysokiej jakości modele, a nie kupisz tanio najsłabsze.
Przy okazji warto wyjaśnić, czy pojęcie „opona całoroczna” jest produktem oznaczanym jako ogumienie M+S (czasami M&S). Warto zaznaczyć, że oznaczenie to występuje również czasem na
oponach letnich. Otóż symbol M+S jest charakterystyczny dla egzemplarzy z bieżnikiem, który spełnia swoją funkcję również na ośnieżonej drodze. Gdy nie brakuje symboli związanych ze śniegiem (śnieżynka, góra, 3PMSF), z pewnością są to opony wielosezonowe (dwusezonowe, całoroczne, allseason). Pamiętaj jednak, że różni producenci podchodzą do oznaczania w odmienny i niestandardowy sposób.