Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Nowy system poboru opłat E-TOLLOd 1 grudnia br. na dwóch państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 wejdzie w życie nowy system poboru opłat e-TOLL dla samochodów osobowych. System zaczął działać już od 24 czerwca br. ale głównie używany był przez kierowców samochodów ciężarowych. Natomiast obowiązkowe zmiany dotkną także użytkowników zwykłych osobówek.


Szlabany znikną dokładnie z odcinków zarządzanych przez GDDKiA A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Od grudnia kierowcy będą mogli zapłacić za przejazd przez aplikację e-TOLL PL dostępną do pobrania w sklepie Google Play i App Store, lub kupując specjalny e-bilet autostradowy (lista punktów sprzedaży stacjonarnej jest ciągle w przygotowaniu, natomiast według zapowiedzi rządu, teoretycznie e-bilet będzie można nabyć także w aplikacji). Za przejazd zapłacić będzie można także poprzez specjalne urządzenie pokładowe kompatybilne z e-TOLL.

Rejestracja w systemie e-TOLL odbywa się online na stronie etoll.gov.pl oraz przez aplikację i w wybranych punktach obsługi klienta oraz za pośrednictwem niektórych firm, które dostarczają karty flotowe. Konto poprzez aplikację zakładamy za pośrednictwem profilu zaufanego lub innej metody weryfikacji takiej jak mObywatel czy e-dowód. Konto na tą chwilę należy doładować kwotą minimalna 20zł i z tych środków będą pobierane opłaty za przejazd. Według zapowiedzi, e-bilet będzie można zakupić także przez Internet określając datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu.

Od 1 grudnia ruch na bramkach z założenia będzie się odbywał płynniej i bez możliwości pobrania manualnego biletów z automatów. Nowe zasady oczywiście wymagają zastosowania nowych metod sprawdzania kierowców czy rzeczywiście opłacili przejazd za płatny odcinek autostrady. Mandat za brak biletu będzie wynosił 500zł. Policja zostanie wyposażona w specjalny sprzęt i kamery o wysokiej rozdzielczości do sprawdzania nawet podczas jazdy naszych tablic rejestracyjnych czy znajdują się w systemie opłaconych przejazdów. Na dodatkowe 500 zł mandatu będzie można liczyć za zakrywanie tablic rejestracyjnych. Łącznie służby mundurowe dostaną aż 102 nowych radiowozów ze specjalnym wyposażeniem. Radzimy nie unikać opłat za przejazd, bo może się to skończyć dużymi nieprzyjemnościami.
Od 1 października system e-Toll zastąpił na stałe system viaTOLL jednocześnie wyłączając go z możliwości użytkowania. Manualny system poboru opłat będzie działał do 30 listopada br.Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę https://etoll.gov.pl/