Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Ranking niezawodności samochodów Auto Świat 2021

Jak co roku magazyn Auto Świat zorganizował Narodowy Auto Test, w którym publikuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 70 tysięcy kierowców w całej Polsce. Na podstawie ich opinii Auto Świat przedstawia coroczny ranking niezawodności samochodów dostępnych na rynku. Na wstępie chcemy podkreślić, że przedstawiony ranking samochodów 2021 jest tylko efektem suchych, statystycznych danych i nie musi w pełni oddawać stanu faktycznego. Opinie kierowców o swoich samochodach są subiektywne, a prezentowane dane są tylko średnią arytmetyczną. Niemniej jednak uważamy, że NAT 2021 może być bardzo pomocny dla kierowcy szukającego nowego lub używanego samochodu i warto zapoznać się z rankingiem użyteczności samochodów 2021.

Najmniej i najbardziej awaryjne marki samochodów


Zacznijmy od najlepszych marek. W pytaniu o najmniej awaryjne samochody Polacy najlepiej ocenili samochody Infiniti (Indeks 4,05), Lexus (5,29), Porsche (5,53), Dacia (5,98) oraz Toyota (5,99). Najgorsze doświadczenia z usterkami mają posiadacze Alfa Romeo (12,17), Saab (11,9) oraz Daewoo (11,43). W kategorii samochodów do 5-letnich kierowcy najlepiej ocenili markę Infiniti, Lexus, Suzuki, a najgorzej – Jaguar, Land Rover, Renault. Awaryjność samochodów w wieku od 6 do 10 lat - I znów w czołówce znalazł się Lexus, Jaguar oraz Land Rover, a w niechlubnej trójce najbardziej awaryjnych samochodów Alfa Romeo, Citroen oraz Peugeot.
I w końcu kategoria samochodów ponad 10-letnich. Porsche, Toyota oraz Lexus według kierowców to najmniej awaryjne samochody. Wiadomo, że indeks ich awaryjności jest prawie dwukrotnie wyższy niż samochodów 6-cio letnich czy nowych lub do 5 lat. Nie łudźmy się, awaryjność samochodu zwiększa się wraz z wiekiem i dlatego też Auto Świat podzielił kategorię awaryjności na 3 segmenty. W kategorii samochodów najstarszych i ponad 10-letnich według polskich kierowców najgorzej radzi sobie marka Alfa Romeo, Jeep i Seat.

Najmniej i najbardziej awaryjne modele samochodów


Najprawdopodobniej najbardziej wyczekiwana kategoria badania Auto Świat niezawodności samochodów. W ocenie awaryjności modeli aut kierowcy za najbardziej awaryjny model samochodu wskazali Alfa Romeo 159, Opel Vectra oraz Renault Escape. Najlepiej ocenili Opla Mokke i dwa modele Toyoty – Toyota Camry oraz Toyota Verso.
W kategorii modeli samochodów do 5-letnich pierwsze trzy miejsca o najmniejszej awaryjności polscy kierowcy wskazali - Kia Venga, Honda Jazz i Volvo S60, a po drugiej stronie modele aut o największej awaryjności – Fiat Punto, Renault Scenic oraz Volkswagen Transporter. Najmniej awaryjne samochody w kategorii wiekowej 6-10 lat według naszych rodaków to Mazda 5, Toyota Verso oraz Volvo S80. I tutaj dla równowagi w kategorii najbardziej awaryjnych samochodów kierowcy wskazali inny model Volvo V50, zaraz za nim Peugeot 3008 oraz Citroen C4 Grand Picasso. A w kategorii samochodów najstarszych najmniej zawodnym modelem okazał się Juke Nissan, Toyota Camry i Toyota Verso. Za najbardziej awaryjne modele kierowcy wskazali Fiat Tipo, Renault Escape oraz Seat Toledo.

Auto Świat ranking niezawodności samochodów 2021


W badaniu magazynu Auto Świat uwzględniono znacznie więcej kategorii. W ankiecie polscy kierowcy musieli wskazać przyczyny usterek z jakimi się spotkali w swoim samochodzie, koszty serwisu oraz gdzie najczęściej serwisują swój samochód. Dodatkowo magazyn przygotował ranking użytkowy samochodów, w którym kierowcy ocenili swoje auta pod względem pracy zawieszenia i silnika, dynamiki prowadzenia, przestronności, komfortu, wyglądu czy skuteczności hamowania. Znacznie bardziej szczegółowe dane i kompletne rankingi 2021 awaryjności samochodów oraz pod względem użytkowym znajdziecie Państwo w numerze 52-53 magazynu Auto Świat. Zachęcamy do jego zakupu.


Źródło: Auto Świat 52-53/2021