Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Jakie opony letnie wybrać do swojego samochodu?

Za oknami iście wiosenna pogoda. Może nie w pełni, może jeszcze czujemy przymrozki i widzimy śnieg, ale wiosna zaraz nadejdzie. Co prawda sezon wymiany opon letnich nie jest aż tak gorący jak wymiany opon zimowych, jednak warto przygotować się na sezon letni wcześniej i bez zbędnych niespodzianek.

Po pierwsze… kiedy zmienić opony na letnie

Gdy średnia dobowa przekracza 7°C. Tą temperaturę przyjęło się za granicę głownie dlatego, że mieszanka użyta do produkcji opon zimowych powyżej tej temperatury traci swoje właściwości, a opona deklarowane osiągi przez producenta. Wyższa zawartość krzemionki w zimowych mieszankach powoduje, że opony w temperaturze powyżej 7°C szybciej nagrzewają się i szybciej się zużywają, nie zachowuje pełnej przyczepności i wydłuża drogę hamowania. Dlatego należy zmienić opony na letnie, dla bezpieczeństwa.

Po drugie… to kiedy zmieniać opony na letnie nie jest takie oczywiste jak się wydaje.A to dlatego, że wszystko zależy od tego w jakich porach dnia głownie jeździmy. Jeżeli wsiadamy za kółko głownie rano i wieczorem kiedy temperatura nie przekracza jeszcze 7°C, zostańmy jeszcze przy oponach zimowych. Jeżeli jeździmy w ciągu dnia kiedy temperatura przekracza ten próg, a wieczorem gdy nie przekracza samochód stoi w garażu – należy wymienić opony na letnie. Z wymianą opon letnich można się wstrzymać, jeżeli nie jeździmy „zawodowo”, często i dużo.

Po trzecie… jakie opony letnie?Temat rzeka. Najprościej skracając – zastanów się jakim typem kierowcy jesteś i jakim samochodem jeździsz. Opony dzielą się na: Budżetowe – inaczej ekonomiczny segment, który polecany jest osobą jeżdżącym statecznie, umiarkowanie i głównie po mieście. Tanie opony, które osiągami w zupełności wystarczą niewymagającym kierowcom, polecane głównie do samochodów miejskich i kompaktowych.

Medium – klasa, segment średni opon to balans pomiędzy ceną a jakością. Kosztują już więcej niż opony z klasy ekonomicznej, ale też oferują więcej. Polecane szczególnie dla kierowców, którzy jeżdżą w dłuższe trasy i po mieście, w górach i na „płaskim” terenie. Dla wszystkich typów samochodów – SUV, limuzyna, sedan, miejski czy kompaktowy.

Premium – najnowsze technologie, najlepsze parametry, najlepsza mieszanka – wszystko naj zawarte w jednej oponie. Polecana dla wszystkich typów kierowców i samochodów, lecz miejmy na uwadze, że kosztują też najwięcej. Zwłaszcza kierowcy którzy preferują agresywny, sportowy styl jazdy powinni brać pod uwagę ten segment.

Opony letnie używane czy tanie opony letnieMoże powiemy tutaj słowa dla niektórych oczywiste, a dla większości pewnie nie – nie warto, wręcz nie wolno oszczędzać na oponach. Najgorszym wyborem kierowców są opony używane – jeśli nie posiadamy wystarczającego budżetu, lepiej kupić najtańsze opony letnie dostępne na rynku aniżeli używki. Używane opony, nalewki, bieżnikowane opony – jakkolwiek nazwać, nigdy nie masz pewności czy np. karkas nie jest uszkodzony, choć na pierwszy rzut oka wygląda jak „zdrowa opona”. I choć tanie opony letnie zahamują do zera z większym dystansem wciąż jest to rozsądniejszy wybór niż nalewane opony.

Po czwarte… wróćmy jeszcze do pytania Jakie opony letnie?W poprzednim akapicie szybko omówiliśmy klasyfikację opon. Szybko, bo producenci opon w swoim portfolio posiadają przeróżne modele. Wyjaśnimy na przykładzie opon Continental:
• Continental SportContact – opona mocno sportowa, sporadycznie na tor. Będzie jeździć po mieście, ale klasa efektywności paliwowej jest niższa niż dla opon typowo miejskich (zużycie paliwa jest większe)
• Continental PremiumContact – opona wszechstronna, dla samochodów miejskich. Dla kierowców, którzy preferują mieszany styl jazdy – w góry, po mieście, często po mieście, często w trasy na autostradzie. Charakteryzuje się bardzo dobrym osiągami przyczepności na mokrej nawierzchni, niską klasą efektywnością paliwową, niższą głośnością, ale jej bieżnik nie jest dostosowany do agresywnej sportowej jazdy, przy tym stylu będzie zużywać się szybciej.
• Continental EcoContact – opona typowo miejska, bardzo niskie zużycie paliwa. Oczywiście na trasy także – ale jest to opona głównie polecana dla spokojnych kierowców, którzy lubią jeździć „prawie przepisowo”. Jej budowa nie jest kompletnie dostosowana do wyczynów na torze, posiada więcej kanałów odprowadzających wodę aniżeli sportowe, bardziej „gładkie bieżniki”, które mają za zadanie trzymanie pełnej przyczepności przy wysokich prędkościach.
Oczywiście mamy całą masę innych modeli innych producentów. Podany przykład ma być tylko rozjaśnieniem, jak bardzo różne na rynku są dostępne bieżniki nawet tego samego producenta, a to jakie opony letnie wybrać do samochodu zależy tylko od naszego budżetu, preferencji i oczekiwań.

Po piąte… jakie opony letnie do SUV?Wytyczne postępowania są dokładnie takie same jak w przypadku wyboru opon letnich dla samochodów osobowych. Z tą różnicą, że musimy wziąć pod uwagę ciężar samochodu oraz ewentualny ciężar maksymalny – tj. kiedy załadujemy samochód po brzegi, ciężar przewożonego bagażu/ładunku itd. Wszystkie opony posiadają indeks nośności czyli maksymalny udźwig na jedną oponę. Możemy też posiłkować się dodatkowym oznaczeniem producentów w nazwie „SUV”, lub oznaczeniem „XL”, które oznacza nie mniej nie więcej niż to, że opona jest dodatkowo wzmacniana – jej budowa ściany bocznej jest sztywniejsza, co za tym idzie zachowuje się stabilniej, pozwala na rozwinięcie większej prędkości, ale kosztem komfortu jazdy (jest nieco głośniejsza).

Jakiej firmy opony letnie ?Szybka klasyfikacja:

Największe marki opon premium: Goodyear, Michelin, Continental, Bridgestone, Pirelli, Nokian Tyres, Dunlop, Vredestein.
Medium: Hankook, Kleber, Fulda, Uniroyal, Falken, BfGoodrich, Firestone.
Ekonomiczne: Barum, Dębica, Sava, Riken, Kormoran, Powertrac, Superia.

Opony letnie jakie wybrać ?Teraz gdy już odpowiedziałeś sobie na pytanie „jakim typem kierowcy jestem” i wiesz jak przedstawiają się poszczególne modele i producenci opon, możesz wybrać jeden z wielu modeli dostępnych w naszym sklepie. Nie zapomnij sprawdzić jeszcze rozmiaru dla Twojego samochodu (na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi pojazdu).

Opony letnie o sportowych osiągach:LINK
Opony letnie dla wszechstronnych kierowców: LINK