Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Kiedy zmienić opony na letnie?Eksperci i specjaliści z przemysłu oponiarskiego zgodnie zawsze powtarzają, że opony zimowe należy wymienić na opony letnie, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza.

Wynika to z tego, że mieszanka gumy opony zimowej powyżej tej temperatury staje się miękka i pogarszają się jej właściwości np. dłużej hamuje czy też bieżnik ulega szybszemu starciu. Opona niejako zachowuje się jakby ”pływała i kleiła się” na drodze. Dzieje się tak, ponieważ guma zbytnio się nagrzewa, przez co ulega odkształceniu co prowadzi do jej szybszego zużycia. Analogicznie opony letnie zachowują się o wiele gorzej poniżej temperatury 7 stopni – guma twardnieje i traci przyczepność. Należy pamiętać, aby nie zmieniać opon jak tylko trochę się ociepli, ale odczekać parę dni i zobaczyć, czy dana temperatura się utrzyma, by nie zostać nie miło zaskoczonym. Odpowiednie użytkowanie opon i ich konserwacja razem z wymianą w odpowiednim czasie zapewnia nam przecież bezpieczeństwo na drodze.

W dzisiejszych czasach pogoda potrafi nas zaskoczyć nawet zimą pod koniec marca. Dlatego poleca się z zaczekaniem z wymianą opon na letnie do przełomu marca i kwietnia.

Należy również zapoznać się z istniejącymi przepisami w danym kraju, ponieważ w niektórych Państwach opony zimowe są obowiązkowe do nawet 15 kwietnia (Austria). Jeśli planujemy wyjazd za granicę np. do Czech, to opony zimowe musimy mieć założone do 31 marca. Po Więcej o obowiązujących przepisach za granicą możecie Państwo zajrzeć do naszego artykułu Tutaj

Polecamy też nie czekać na ostatnią chwilę z kupnem i wymianą opon na sezon letni, żeby zaoszczędzić czas i nerwy w kolejkach w serwisie oraz aby dostać na czas zamówione przez siebie opony.

Opony letnie w atrakcyjnych cenach możecie Państwo zamówić na naszej stronie lub telefonicznie.

Polecane marki opon na sezon letni
Goodride
Falken
Nokian
Popularniejsze polecane rozmiary opon letnich
225/45 R17
205/55 R16
195/65 R15
215/55 R16